Skarpetki złuszczające. Jak je stosować, aby nie podrażnić stóp?
by VIERGE

skarpetki-zluszczajace.jpg

Popularny sposób na gładką skórę stóp to skarpetki złuszczające. To bardzo skuteczna i łatwa w użyciu alternatywa dla pumeksu i tarki. Jak działają skarpetki złuszczające i kiedy można stosować je bez obaw, że kwasy zaszkodzą naszej skórze?

Szczególnie latem zależy nam na tym, żeby nasze stopy wyglądały dobrze. Stosujemy kremy i peelingi, ale często bezskutecznie. Pozbawiona gruczołów łojowych skóra stóp bardzo szybko się wysusza i rogowacieje. W efekcie pojawiają się zgrubienia, których można pozbyć się jedynie regularną i przemyślaną pielęgnacją.

Twarda skóra stóp i popękane pięty

Najczęstszy problem ze stopami to twarda zrogowaciała skóra, która ma skłonność do pękania. Zwłaszcza na piętach odczuwamy skutki braku odpowiedniej pielęgnacji. Nadmierna suchość stóp powoduje nie tylko dyskomfort, ale też nie wygląda dobrze. Mimo że skóra na stopach jest fizjologicznie grubsza, to często my sami przyczyniamy się do jej rogowacenia.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia skóry:

  • niestosowanie kremów nawilżających,
  • zbyt intensywne ścieranie skóry pumeksem,
  • źle dobrane obuwie, które np. uciska stopy,
  • długie przebywanie w pozycji stojącej,
  • choroby hormonalne, nadwaga lub cukrzyca.

Jak zburzyć ten mur ochronny, który nasz naskórek tworzy wokół pięt narażonych na wiele negatywnych czynników? Jak zmiękczyć skórę stóp i zapobiec nadmiernemu rogowaceniu naskórka? Warto sięgnąć po skarpetki złuszczające.

Sposoby na gładką skórę stóp

Są różne metody usuwania zrogowaciałego naskórka z pięt. Najczęściej sięgamy po pumeks, tarki lub elektryczne pilniki do pięt. Warto jednak uważać z tymi akcesoriami, bo zbyt częste i zbyt intensywne ścieranie twardej skóry powoduje, że zaczyna ona jeszcze bardziej narastać. To mechanizm obronny naszego organizmu, który reaguje wzmożoną produkcją komórek naskórka. Skarpetki złuszczające wydają się lepszym rozwiązaniem. Plus dobry krem nawilżający, bez którego skóra szybko wróci do poprzedniego stanu oraz kąpiele stóp.

SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE

To idealna alternatywa, jeśli nie chcemy wykonywać pełnego pedicure. Skarpetki złuszczające przypominają kształtem zwykłą skarpetkę, ale są wykonane z foliowego materiału. Wewnątrz nasączone są koktajlem złuszczających substancji, który ma konsystencję wodnistego żelu. Choć skarpetki złuszczające nie są zbyt wygodne, to świetnie działają:

• przyspieszają naturalne usunięcie zrogowaciałego naskórka,
• zmniejszają zgrubienia i odciski na stopach,
• wygładzają, zmiękczają i dogłębnie nawilżają skórę,
• ujednolicają kolor skóry, pozbywając się przebarwień,
• odświeżają i przynoszą ukojenie zmęczonym stopom.

Jak działają skarpetki złuszczające?

Za efekt złuszczania w skarpetkach odpowiada kompozycja najlepiej dobranych składników. Nie trzeba ścierać, ścinać ani zrywać zrogowaciałej skóry z pięt. Pod wpływem działania substancji złuszczających martwy naskórek samoistnie oddziela się i złuszcza. Już po kilku dniach od założenia skarpetek złuszczających skóra stóp zaczyna schodzić płatami, a stopy wygładzają się. Bez wysiłku, bez dużej ilości kosmetyków, bez podrażnień.

Co zawierają skarpetki złuszczające?

Najważniejsze składniki skarpetek złuszczających to oczywiście kwasy, które działają jak w peelingu enzymatycznym – usuwają martwy naskórek. W zależności od tego, jakie skarpetki złuszczające wybierzemy, mogą zawierać kwasy owocowe AHA (najczęściej glikolowy, cytrynowy lub mlekowy), a także kwas salicylowy (BHA). Stężenie i mieszanki kwasów mogą być różne, dlatego warto dobierać je do wielkości problemu. Im mniej zrogowaciała skóra na stopach, tym „słabsze” skarpetki złuszczające można zastosować.

Oczywiście substancje złuszczające to nie jedyne składniki, które znajdziemy w skarpetkach złuszczających. Dobrej jakości produkt musi zawierać jeszcze kompleks nawilżający, odżywiający i łagodzący podrażnienia. Z tego względu skarpetki złuszczające mogą zawierać składniki takie, jak: alantoina, mocznik, olej rycynowy, olejki cytrusowe, ekstrakt z czarnej borówki, wyciąg z ogórka, sok z aloesu, algi morskie, ekstrakt z opuncji lub marakui, miód, witaminę E, ocet bambusowy itp. Wszystko zależy od konkretnego produktu.

Jak stosować skarpetki złuszczające?

Peeling w skarpetkach jest bardzo prosty w wykonaniu. Nie potrzeba tutaj żadnego działania mechanicznego. Wystarczy założyć skarpetki na czyste i osuszone stopy. Można zabezpieczyć je zwykłymi skarpetkami ze ściągaczem, aby się nie zsunęły ze stóp. Mieszanka kwasów złuszczających i dodatkowych substancji rozpocznie samoistny proces złuszczania się naskórka. Skarpetki złuszczające trzeba pozostawić na stopach przez około 1-2 godziny (szczegółowe instrukcje znajdują się na opakowaniach), aby po 5-6 dniach od użycia skóra zaczęła się złuszczać. W efekcie stopy zostają gładkie, miękkie i zdrowe na długi czas.