Sól i słońce, czyli jak chronić włosy latem? Poradnik pielęgnacyjny
by VIERGE

Lato to pora raku kojarzy się nam bardzo pozytywnie: z ciepłem słońcem i kąpielami w morzu. Niestety to, co my tak bardzo lubimy niekoniecznie polubią nasze włosy. Latem bardzo szybko płowieją, tracą blask i stają się łamliwe. Jak zadbać o włosy by móc bezkarnie cieszyć się letnimi, słonecznymi dniami?

Jak lato wpływa na włosy?

Zapewne zauważyłaś, że latem włosy stają się jaśniejsze, nieco bardziej przesuszone oraz (często) zniszczone. Wszystko za sprawą silnego słońca i promieni UV które zakłócają działanie melaniny. Ta zaś jest naturalną tarczą chroniącą włosy przed zniszczeniem i utratą koloru. Im więcej melaniny, tym lepsza ochrona włosów. Latem jej poziom może nieco spaść, a włosy mają mniejszą ochronę. Na działanie promieni UV najbardziej odporne są ciemne włosy, a najmniej – jasne lub rozjaśniane, farbowane i siwe (te ostatnie mają znikomy poziom melaniny i bardzo szybko niszczeją na słońcu).

Dlaczego słona woda i słońce niszczą włosy?

Promienie UV są niezwykle groźne i bardzo „skuteczne” w swym dziele zniszczenia. Przenikają nawet przez szyby oraz warstwy odzieży. Cienkie, delikatne włosy w walce z ciągłym i intensywnym promieniowaniem prawie nie mają szans.

Słonce powoli, ale sukcesywnie rozchyla powłoki włosa, czyli jego keratynowe łuski, a promienie i wysokie temperatury niszczą znajdujące się w wewnętrznych strukturach białka. Uszkodzenia włosów promieniami UV są nieodwracalne, a włosy pozbawione siły i sprężystości stają się łamliwe i kruche.

Jaśniejące pod wpływem słońca pasemka oznaczają, ze promienie UV utleniły melaninę we wnętrzu naszych włosów, a co za tym idzie – osłabiły ich kondycję. Woda i mokre włosy po kąpieli w morzu działają niczym soczewka skupiająca szkodliwe promienie UV.

Sól morska również wpływa niekorzystnie na kondycję i wygląd pasm: włosy stają się od niej szorstkie, matowe i niezdyscyplinowane, oraz wyjątkowo źle się rozczesują. Wszystko dlatego, że odczyn morskiej wody ma pH 8 – pod wpływem zasadowych mieszanek włos pęcznieje, jego łuski rozchylają się a kora włosa jest odsłonięta i niezabezpieczona. Włos szybciej ulega niszczeniu.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Włosy latem wymagają wzmożonej pielęgnacji i troski. Najważniejsze jest to, by zabezpieczyć je przed szkodliwym promieniowaniem i przesuszeniem. Jak to zrobić?

  • Sięgaj po specjalistyczne preparaty przeznaczone wyłącznie na słońce i zabezpieczające wewnętrzne struktury włosa; mają one wysoki filtr UV oraz szereg składników regenerujących oraz witamin (A, B, E, F, H).
  • Olejuj włosy – regularnie robione maski na włosy i skórę głowy z naturalnych olejków bardzo skutecznie zabezpieczają włosy przed niszczeniem. Najlepsze oleje lub ich mieszanki zawierają filtr UV, który dodatkowo zabezpiecza pasma przed słońcem. Olejki tworzą na powierzchni włosów higroskopijną powlokę zabezpieczając je przed utratą wilgoci.
  • Kapelusz lub chustka noszona podczas upalnych słonecznych dni nie napawa nas optymizmem, ale doskonale chroni skórę głowy i pasemka przed utratą wody z wnętrza.
  • Mokre po kąpieli w morzu włosy lepiej pozostawić, by same wyschły (w cieniu lub pod parasolem).

Jak pielęgnować włosy po powrocie z plaży?

  • Jeśli to możliwe, skorzystaj z prysznica, który wypłucze sól z włosów: umyj je delikatnym szamponem, a do ostatniego płukania zastosuj ocet, który domknie łuski włosa i przywróci im odpowiednie pH (może być też zimna woda, dzięki której łuski również domykają się)
  • Olejuj włosy na sucho – nałóż na nie olej nie tylko przed kąpielą w morzu, ale również po to doskonale ochroni włosy przed utratą wody z wnętrza; olejki są najlepszymi towarzyszami włosów – nie tylko w letni czas
  • Związuj włosy w kok – dzięki temu nie zaczną wysychać zbyt szybko na słońcu, a więc nie wysuszą się w nadmiarze
  • Na wakacjach zrezygnuj z prostownicy, loków i gorącego nawiewu suszarki – to dodatkowo niszczy i tak już nadwyrężone włosy
  • Nie stosuj preparatów zawierających wysuszające alkohole (Isopropyl, Alcohol Denat) i parabeny

Czy farbowanie włosów latem ma sens?

Jeśli możesz- zrezygnuj z farbowania włosów latem. Na osłabione, zmęczone słońce włosy farba działa jak ostateczny cios. Dostawowo rozchyla łuski włosa i przesusza go w nadmiarze. Jeśli musisz ufarbować włosy – sięgnij po hennę lub inną ziołową koloryzację, która nie zniszczy włosów. Po zabiegu koloryzacji warto poddać włosy specjalnym zabiegom regenerującym u fryzjera (olaplex, zabieg keratynowy lub sauna na włosy).