Sposoby na skorygowanie makijażu. Jaki korektor do twarzy wybrać i jak go nakładać?
by VIERGE

Korektor do twarzy służy do tuszowania niedoskonałości cery, takich jak cienie pod oczami, popękane naczynka, rumień, przebarwienia i wypryski. Aby spełniał swoje zadanie, jego formuła powinna być dopasowana do przeznaczenia korektora: lekka i o małym kryciu sprawdzi się pod oczy, a kremowa i kryjąca – do twarzy. Równie istotny jest dobór właściwego koloru. Poza korektorem dopasowanym do podkładu istnieją korektory kolorowe, które mają za zadanie neutralizować poszczególne niedoskonałości cery. Ponadto korektor może podkreślać linię brwi i ust, wyrównywać eyeliner i poprawiać nieprecyzyjnie nałożony bronzer. Jaki korektor do twarzy wybrać i jak go nakładać? Jakie są rodzaje i kolory korektorów do twarzy?

Jaki korektor do twarzy wybrać?

Cielisty korektor do twarzy jest uniwersalny – zamaskuje między innymi głębsze bruzdy i zmarszczki, z kolei różowy rozświetli zmęczoną, szarą skórę, zielony zatuszuje popękane naczynka, a żółty – sińce pod oczami. W przypadku cery tłustej i skłonnej do wyprysków najlepszym wyborem będzie korektor antybakteryjny wzbogacony o kwas salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego.

Sposób aplikacji korektora zależy głównie od jego konsystencji: korektor w sztyfcie lub kredce lepiej wtopi się w skórę, jeżeli zostanie nałożony przed podkładem. Należy przy tym pamiętać, żeby korektor, który stosujemy pod podkład, był od niego o ton jaśniejszy – dzięki temu fluid wyrówna koloryt.

Rodzaje korektorów do twarzy

W zależności od tego, jakie niedoskonałości cery chcemy zamaskować, powinnyśmy wybrać korektor o lekkiej lub kryjącej formule. Kosmetyki zapewniające wysoki stopień krycia mają ciężką formułę, dlatego zawsze będą widoczne na skórze. Z kolei korektory lekkie, które charakteryzuje słabsze działanie kryjące, mogą być aplikowane nawet na delikatną skórę wokół oczu.

Wyróżniamy następujące rodzaje korektorów do twarzy:

 • Korektor w sztyfcie
  jest kryjący i silnie napigmentowany. Maskuje blizny i przebarwienia, dlatego powinien być nakładany punktowo. Nie stosuje się go pod oczy, chyba że ma kremową konsystencję i nie osadza się w zmarszczkach.
 • Korektor w kremie
  ma silne właściwości kryjące, zawiera substancje nawilżające i jest mniej gęsty niż korektor w sztyfcie. Może być stosowany pod oczy. Należy używać go jak najmniej, ponieważ korektor w kremie ma tendencję do odznaczania się na skórze.
 • Korektor w kredce
  nakładany punktowo kamufluje wypryski i pęknięte naczynka. Może być stosowany w celu korekty makijażu brwi, oczu i ust.
 • Korektor w kompakcie
  ma suchą konsystencję, dlatego skutecznie tuszuje wypryski. Ponadto sprawdzi się w maskowaniu zmian pigmentacyjnych.
 • Korektor w płynie
  jest lżejszy, dlatego kryje w mniejszym stopniu niż poprzednie korektory. Z drugiej strony nie osadza się w zmarszczkach i może być stosowany pod oczy. Sprawdzi się w przypadku cery suchej i dojrzałej.
 • Korektor z aplikatorem
  ma lekką i płynną konsystencję, wysycha na skórze i lekko kryje. Może być aplikowany pod oczy, ale nie zamaskuje niedoskonałości skóry. Można go nakładać na podkład w celu rozświetlenia wybranych fragmentów skóry.
 • Korektor rozświetlający
  zazwyczaj ma płynną, kremową konsystencję i jest wyposażony w pędzelek. Zawiera pigmenty, które odbijają światło. Nie należy aplikować go na wypryski, za to na cienie pod oczami jak najbardziej, ponieważ skutecznie je rozświetli.
 • Korektor antybakteryjny
  zawiera kompozycję substancji, które nie tylko kamuflują, lecz także wysuszają i obkurczają wypryski. Nie powinien być stosowany pod oczy.

Kolory korektorów do twarzy

Kolor korektora do twarzy należy dopasować do odcienia podkładu. Korektor o ton jaśniejszy zapewni krycie i rozjaśni wybrane partie twarzy. Należy pamiętać, że jaśniejsze punkty na twarzy przyciągają wzrok, dlatego korektora jaśniejszego od podkładu nie powinno się nakładać na wypryski.

Odpowiedzi na pytanie, jaki korektor kolorowy wybrać, należy szukać w schemacie kolorów przeciwstawnych. Według niego zmiany skórne w kolorze czerwonym zneutralizuje zielony korektor do twarzy, niebieskim – pomarańczowy korektor do twarzy, fioletowym – żółty korektor do twarzy, a zielonym – czerwony korektor do twarzy.

 • Zielony i oliwkowy korektor do twarzy
  jest przeznaczony dla kobiet, które skarżą się na popękane naczynka i rumień. Zielony kolor nałożony bezpośrednio na zaczerwienione miejsca ograniczy ich widoczność.
 • Brzoskwiniowy lub łososiowy korektor do twarzy
  niweluje niebieski i fioletowy odcień cieni pod oczami. Jest dedykowany kobietom o jasnej karnacji i intensywnym zasinieniem twarzy.
 • Żółty korektor do twarzy
  powinien być o ton jaśniejszy od podkładu. Tuszuje fioletowe cienie i sińce pod oczami. Niektórzy makijażyści są zdania, że żółty korektor do twarzy z powodzeniem zastąpi korektor zielony, a tym samym skutecznie zamaskuje popękane naczynka, rumienie i świeże blizny.
 • Czerwony korektor do twarzy
  niweluje cienie pod oczami kobiet o ciemnej karnacji lub z silnymi przebarwieniami.

Jak nakładać korektor do twarzy?

Zanim zaaplikujemy korektor do twarzy, powinnyśmy zastosować krem nawilżający i podkład. Zmiany, które wymagają korekty, będą widoczne po nałożeniu pierwszej warstwy makijażu. Aby je zamaskować, nabieramy korektor na opuszek palca serdecznego lub środkowego i wklepujemy w niedoskonałości. Równie dobrze korektor można aplikować za pomocą delikatnego pędzla, którym rozprowadzimy kosmetyk na twarzy; zabieg powinnyśmy wykonywać kolistymi ruchami. Żelazna zasada brzmi: im mniej korektora, tym lepiej. Na zakończenie utrwalamy makijaż sypkim pudrem.