Sposoby na trwały makijaż. Jak działają kosmetyki wodoodporne?
by VIERGE

Kosmetyki wodoodporne umożliwiają wykonanie trwałego makijażu, który przetrwa upały, intensywny trening i kąpiel w morzu. Takie kosmetyki różnią się od klasycznych produktów do makijażu składem: podczas gdy standardowe kosmetyki kolorowe powstają na bazie wody, to kosmetyki wodoodporne zamiast wody zawierają składniki, które są odporne na jej działanie. Jak działają kosmetyki wodoodporne i jakie są ich rodzaje? Jak wykonać wodoodporny makijaż do pracy i jak go zmyć? Czy są jakieś przeciwwskazania do jego wykonania?

Jak działają kosmetyki wodoodporne?

Kosmetyki wodoodporne to głównie oleiste i gęste woski roślinne, silikony, oleje mineralne i roślinne, żywice oraz naturalne polimery. Zawierają substancje, które nie tylko chronią makijaż przed działaniem wody, lecz także ułatwiają rozprowadzanie kosmetyków. Ponadto mają właściwości pielęgnacyjne, a ich wodoodporna warstwa chroni skórę przed słońcem i wiatrem.

Jak działają kosmetyki wodoodporne? Zawierają substancje lotne, które wyparowują po aplikacji kosmetyku, ale pozostawiają po sobie pigment. Z tego powodu kosmetyki wodoodporne są zdatne do użytku tylko przez jeden sezon. Aby przedłużyć ich trwałość, należy szczelnie zakręcać opakowania bezpośrednio po zastosowaniu – to ograniczy działanie powietrza, a tym samym zapobiegnie wysychaniu kosmetyków.

Jak wykonać wodoodporny makijaż do pracy?

Kiedy wybieramy kosmetyki wodoodporne, powinnyśmy zwrócić uwagę na informację na opakowaniu. Niektórzy producenci umieszczają na nich nazwę „water resistant”, inni – „waterproof”. Kosmetyki określone jako „water resistant” są odporne na pot, łzy i wysoką wilgotność powietrza, z kolei napis „waterproof” oznacza, że makijaż przetrwa kąpiel w basenie. Istnieją jeszcze kosmetyki „long lasting”, czyli o przedłużonej trwałości, które chociaż dobrze znoszą warunki letnie, nie są odporne na wodę.

Kosmetyki wodoodporne – rodzaje

 • Wodoodporny tusz do rzęs
  Tusz do rzęs to najpopularniejszy kosmetyk wodoodporny. Może mieć różne właściwości, między innymi pogrubiające, wydłużające i rozdzielające. Wodoodporny tusz do rzęs zawiera żywice i woski, dzięki którym rzęsy stają efektownie nabłyszczone i zyskują nasycony kolor. Tego typu maskara bardzo długo utrzymuje się na rzęsach, co ma swoje zalety i wady. O ile zalety są oczywiste, to wodoodporny tusz do rzęs trudno w pełni zmyć, a demakijaż wodoodpornego kosmetyku podrażnia okolice oczu.
 • Wodoodporny eyeliner i wodoodporna kredka do oczu
  Dopełnieniem trwałego makijażu oka może być wodoodporna kreska, która podkreśli kolor tęczówki. W ofercie wielu marek kosmetycznych znajduje się wodoodporny eyeliner i wodoodporna kredka do oczu. Oba kosmetyki są dostępne nie tylko w czarnym kolorze, lecz także w innych odcieniach.
 • Wodoodporne cienie do powiek
  Cienie do powiek odporne na działanie wody zazwyczaj mają gęstą, aksamitną konsystencję, dzięki której dobrze się rozprowadzają. Wodoodporne cienie do powiek występują w wielu kolorach i formach: zarówno kredki, sztyftu, jak i kremu.
 • Wodoodporna pomadka i wodoodporny błyszczyk do ust
  Zawdzięczamy im między innymi efekt matowych ust. Wodoodporna pomadka i wodoodporny błyszczyk do ust gwarantują długą trwałość makijażu i jego wysoką odporność na działanie wody.
 • Wodoodporne podkłady i pudry
  Niestety, wodoodporne podkłady i pudry to kosmetyki deficytowe. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie klasycznego podkładu lub kremu BB i utrwalenie go wodoodpornym fixerem w sprayu lub pudrze. Należy pamiętać, żeby na lato wybierać podkłady i kremy BB wzbogacone o filtr przciwsłoneczny.

Jak zmyć makijaż wodoodporny?

Na kosmetyki wodoodporne nie mają wpływu klasyczne preparaty do demakijażu, czyli produkty na bazie wody. Wodoodporny makijaż najłatwiej zmyć za pomocą tłustego płynu dwufazowego nałożonego na wacik. Równie dobrze można zastosować przeznaczony do tego olej, na przykład kokosowy. Ponieważ makijaż wodoodporny jest dużo trwalszy niż klasyczny, jego zmywanie wymaga intensywniejszego pocierania twarzy. Mimo wszystko każdy demakijaż należy wykonywać w możliwie najdelikatniejszy sposób.

Makijaż wodoodporny – przeciwwskazania

Niektóre składniki kosmetyków wodoodpornych mogą podrażniać kobiety o bardzo wrażliwej skórze twarzy lub powiek. Z wodoodpornych tuszów do rzęs powinny zrezygnować alergiczki i kobiety noszące soczewki kontaktowe.