Świadoma pielęgnacja stóp. Jak zwalczyć najczęstsze problemy bez wizyty u kosmetyczki?
by VIERGE

Aby zadbać o stopy właściwie, trzeba wiedzieć, co im służy, a co szkodzi. Kiedy jednak pojawiają się problemy, trzeba wdrożyć świadome zabiegi pielęgnacyjne. Co zrobić, kiedy nasze stopy nadmiernie się pocą? Jak szybko i skutecznie pozbyć się odcisków? Jak wygładzić i nawilżyć skórę stóp? Co zrobić, gdy mamy pękające pięty? Przeczytaj nasz poradnik i zacznij działać!

Nigdy nie jest za późno na skuteczną pielęgnację stóp – trzeba tylko wiedzieć, jak się za to zabrać. Aby stopy cieszyły się zdrowiem, dobrą kondycją i nienagannym wyglądem, warto poświęcić na ich pielęgnację chociaż kilka chwil w tygodniu. Aby nie pojawiały się problemy, trzeba postawić na systematyczność. Jednak kiedy już mamy do czynienia z modzelami, pękającymi piętami czy rogowaceniem naskórka, warto zastosować jedno z poniższych rozwiązań.

PROBLEM: Nadmierna potliwość stóp

ROZWIĄZANIE: To problem, który pojawia się nie tylko u mężczyzn. Spocone, wilgotne stopy to skutek nie tylko wysokiej temperatury otoczenia. Ich przyczyną może być noszenie skarpet i rajstop z sztucznych tkanin, obuwia kiepskiej jakości czy w złym rozmiarze. Wilgotne stopy są idealnym miejscem rozwoju grzybów i bakterii i mogą prowadzić do poważnych chorób skóry. Kiedy już wyeliminujemy przyczynę problemu, czyli zainwestujemy w wygodne skórzane buty i bawełniane skarpety, trzeba odświeżyć skórę. Pomoże kąpiel stóp z sodą, wyciągiem z kory dębu albo olejkiem lawendowym czy z zielonej herbaty. Takie preparaty działają antybakteryjnie i ściągająco. Warto zainwestować też w specjalne talki do stóp do codziennego stosowania, albo apteczne preparaty do zapobiegania grzybicy stóp. Jak najczęściej pozwalajmy też stopom oddychać, ściągajmy buty w domu, a w pracy nośmy lżejsze, tekstylne obuwie, zwłaszcza zimą.

PROBLEM: Odciski na stopach 

ROZWIĄZANIE: To wynik niewygodnego obuwia w niedopasowanym rozmiarze. Modzele, odciski i nagniotki tworzą się tam, gdzie skóra narażona jest na długotrwały kontakt z butem. Na skórze pojawia się zrogowacenie, ale prawdziwy problem, czyli trzpień odcisku jest w skórze właściwej, i to jego musimy się pozbyć. Oczywiście, najpierw trzeba wymoczyć stopy. Potem w miejscu odcisku stosujemy preparat w płynie, żelu albo specjalny plaster i pozwalamy mu działać kilka dni. Potem znowu moczymy stopy i usuwamy naskórek z nagniotka. Wtedy powinien odsłonić się rdzeń w postaci ciemniejszej drzazgi. Trzeba go wyjąć za pomocą pęsety. Jeśli go nie widać, całą procedurę należy powtórzyć. W tym czasie trzeba wybrać nowe buty – takie, które nie będą powodować ponownego powstawania odcisków.

PROBLEM: Sucha i zrogowaciała skóra stóp

ROZWIĄZANIE: Jeśli nie usuwamy suchego naskórka regularnie, staje się on zrogowaciały. Dlatego raz w tygodniu trzeba zrobić peeling stóp. Kiedy naskórka jest faktycznie dużo, sprawia, że skóra szybciej się wysusza. Przed zabiegiem trzeba przez kwadrans wymoczyć stopy w kąpieli wodnej. Potem usuwamy naskórek tarką bądź peelingiem. Można wykorzystać preparat do pielęgnacji całego ciała bądź zaopatrzyć się w peeling do stóp, który zazwyczaj ma więcej drobinek ściernych. Po spłukaniu i osuszeniu stóp nacieramy je kremem nawilżającym. Zabieg warto powtarzać raz na kilka dni, by problem nie wrócił.

PROBLEM: Pękające pięty

ROZWIĄZANIE: Spękany naskórek na stopach to najczęściej wynik długotrwałych zaniedbań pielęgnacyjnych. Kiedy już upewnimy się, że to nie jest skutek chorób skóry (na przykład łuszczycy czy grzybicy), albo niedoboru witamin, można rozwiązać ten problem w domu. Można pokusić się o posmarowanie stóp rozkłóconym jajkiem i zabezpieczenie ich papierem toaletowym. Taki zabieg nie tylko pozwoli pozbyć się resztek naskórka, ale i odżywi stopy, bo kurze jajko zawiera cenne proteiny. Można też codziennie moczyć stopy w wodzie z ugotowanych ziemniaków, a potem, koniecznie delikatnie, ścierać nadmiar naskórka. Pamiętajmy, że zbyt mocne tarcie stóp może powiększyć rany i sprawić, że nie będą się goić. Na koniec w pękające pięty wcieramy witaminy A plus E, w postaci popularnej wyjątkowo taniej maści albo ampułki z olejkiem. Warto nie żałować preparatu, zabieg wykonać wieczorem, i pozostawić substancję na stopach na całą noc, zabezpieczając je bezuciskowymi skarpetami.