W jaki sposób pielęgnować cerę mieszaną?
by VIERGE

Z jednej strony sucha, z drugiej tłusta. Właśnie taka jest cera mieszana. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie wie, jak poprawnie ją wypielęgnować. Jeżeli i ty masz takie problemy, to sprawdź, jakich kosmetyków używać i co zrobić, żeby twoja buzia cały czas była piękna.

Cera mieszana – charakterystyka

Skóra mieszana to połączenie dwóch cer: tłustej i normalnej lub suchej. Środkowa część twarzy, czyli tzw. strefa T, błyszczy i przetłuszcza się, jest grubsza, pojawiają się na niej zaskórniki i zmiany ropne. Pozostała część twarzy ulega podrażnieniom lub przesuszeniu. Na policzkach mogą wystąpić reakcje alergiczne w kontakcie skóry z nowo zastosowanymi kosmetykami lub pod wpływem czynników zewnętrznych.

Kosmetyki i zabiegi do cery mieszanej

Kosmetyki, które posłużą ci do pielęgnacji skóry mieszanej, powinny zawierać: kwasy owocowe, kwas hialuronowy, witaminy, ceramidy, peptydy roślinne, ekstrakty z alg, antyoksydanty. Natomiast najlepszymi zabiegami przeznaczonymi do skóry mieszanej będą:

  • chemiczne peelingi i kwasy owocowe,
  • kawitacja i mikrodermabrazja,
  • mezoterapia mikroigłowa i sonoforeza zakończona maską normalizującą, algową lub witaminową,
  • zabiegi uspokajające, odżywcze i regenerujące,
  • infuzja tlenowa i oksybrazja.

Jak dbać o cerę mieszaną?

Pielęgnacja cery mieszanej odbywa się na dwóch etapach. Po pierwsze należy regulować wydzielanie sebum w strefie T, oczyszczać ją i złuszczać. A po drugie trzeba nawilżać, łagodzić i chronić skórę policzków. Pielęgnacja strefy T oznacza stosowanie kosmetyków przeznaczonych tylko do cery mieszanej. Nie mogą one zawierać detergentów, substancji tłuszczowych i alkoholi. Pamiętaj też, że silne złuszczanie środkowej części twarzy może prowadzić do nasilenia się trądziku i rozregulowania pracy gruczołów łojowych. A co na dzień i pod makijaż? Krem powinien mieć lekką formułę, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać lepkiej warstwy na skórze.