Weekend bez imprezy u znajomych czy wizyty w klubie? Genialnie! To idealny czas, aby zregenerować ciało i włosy, odpocząć, naładować baterie na cały tydzień. Jeśli chcesz wrócić do pracy w poniedziałek i usłyszeć od współpracowników: zrobiłaś coś z włosami? Świetnie wyglądasz! To nie zwlekaj: sprawdź, czy masz w domu opisane w artykule składniki i rozpocznij swój weekend piękna i relaksu.
1. DIY: domowa maseczka na włosy z awokado i aloesem
Ta prosta w wykonaniu maska do włosów jest genialna w swoim działaniu, ponieważ można ją nakładać nie tylko na pasma ale też na skórę głowy.
Można ją wykonać na dwa różne sposoby
- dodać do składników ulubiony naturalny olejek;
- nałożyć na włosy na 20-40 minut wersję maski bez olejku, a tradycyjne olejowanie włosów zrobić na noc lub po prostu następnego dnia.
Maseczka z awokado genialnie wzmacnia włosy i regeneruje skórę głowy, nawilża i nabłyszcza oraz odbija je od nasady, dodając lekkości i objętości.
Przepis na maskę do włosów:
- pół banana,
- pół awokado,
- pół łyżeczki naturalnego olejku (arganowego, makadamia, jojoba itp),
- 1 łyżka stołowa jogurtu naturalnego.
Składniki dokładnie łączymy ze sobą (owoce powinny być rozgniecione na papkę i tworzyć jednolitą masę). Maseczkę nakładamy na około 20-40 minut (w zależności od tego ile mamy czasu na pielęgnację), po czym spłukujemy i myjemy włosy.
2. Domowa maseczka do twarzy regenerująca i relaksująca
Odżywianie twarzy to kolejny ważny element weekendowej pielęgnacji. Opisana maseczka odżywi skórę, przywraca jej ładny koloryt, ujędrnia i “zetrze” z buzi zmęczenie.
Możesz nieco zmieniać działanie maski, za pomocą naturalnych olejków (czyli dostosować ją do Twojego typu cery). Możesz dodać do niej olej arganowy (o działaniu odmładzającym), lub np. olejek jojoba (o działaniu łagodzącym i regulującym sebum). Podany w przepisie sok z aloesu, zaleca się przede wszystkim osobom o problematycznej skórze, można go zatem pominąć lub zastąpić np. wodą różaną.
Przepis na maskę do twarzy:
- pół banana
- 1 łyżka kakao
- pół łyżeczki soku z aloesu (opcjonalnie) lub wody różanej
- kilka kropli olejku jojoba lub arganowego
Składniki wymieszaj tak, by uzyskać gładką masę, nałóż maseczkę na twarz, a po 15 minutach zmyj ją letnią wodą. Użyj ulubionego toniku lub wody różanej, którą zastosowałaś w masce. Nałóż na buzię krem do twarzy.
3. DIY, domowe plastry oczyszczające
Zamiast drogeryjnych plastrów węglowych możesz zrobić w domu swoje własne, równie skuteczne plasterki do oczyszczania porów i zaskórników. Przed ich zaaplikowaniem dobrze jest zrobić parówkę twarzy, która skutecznie otworzy pory w skórze.
Jak zrobić dobrą parówkę do twarzy? Wsyp łyżkę rumianku do miski, zalej go wrzątkiem i nakryj głowę ręcznikiem, pochylając się nad miseczką. Ręcznik zapobiegnie ucieczce pary i wytworzy odpowiedni (jak w mini saunie) klimat, a pory skóry się otworzą. Na taką przygotowaną już do zabiegu skórę można nałożyć domowe węglowe plastry, równie banalne w wykonaniu jak opisana wcześniej parówka.
Pędzelkiem nałóż roztrzepane jajko kurze na miejsca, które pokryta są wągrami (nos, broda, czoło itd). Okryj następnie te rejony płatami wilgotnych, ale osuszonych lekko chusteczek (zostaw je wcześniej na około 2 godziny, aby wyschły). Chusteczki dobrze jest zawczasu powycinać tak, aby idealnie dopasowały się do fragmentów twarzy, które będziesz oczyszczać z zaskórników.
4. DIY: domowa kąpiel dla stóp
O stopy zawsze warto zadbać, jeśli tylko masz wolną chwilę – zafunduj im mnóstwo relaksu tak, aby w ciągu całego tygodnia nie bolały i nie przysparzały zmartwień. Idealną formą relaksu połączonego z pielęgnacją jest kąpiel do stóp.
Przepis na kąpiel do stóp
W misce rozpuść 5-6 łyżek sody, całość uzupełnij 2-3 łyżkami naturalnego olejku oraz kilkoma kroplami miętowego lub eukaliptusowego olejku eterycznego. Soda oczyszczona pomaga zmiękczyć twardą skórę pięt oraz wszelkie otarcia. To także świetny środek dezynfekujący – codzienna kąpiel stóp w wodzie z sodą genialnie zwalczy ich nadmierne pocenie się.