Witamina C. W kremie, serum czy pudrze?
by VIERGE

Kosmetyczne zastosowanie witaminy C jest coraz popularniejsze. Dlatego mamy coraz większych wybór kosmetyków z jej dodatkiem – kremy, serum, a nawet pudry. Które z nich są najlepsze? W jakiej formie witamina C jest najskuteczniejsza?

Przebarwienia są problemem, który zauważamy u siebie coraz częściej. Podobnie jak trądzik, pękające naczynka i przedwczesne oznaki starzenia się np. drobne zmarszczki w okolicy oczu i ust.

Przyczyny tych problemów skórnych są różne – mogą to być uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne albo efekt niewłaściwej pielęgnacji. Wpływ na gorszy stan naszej skóry mają też zmiany wokół nas np. więcej stresu w codziennym życiu, większe zanieczyszczenie powietrza i owiewający miasta zimowy smog. Jak uratować skórę i przywrócić jej piękno?

Najlepszy sposób na zdrową i młodo wyglądają skórę to witamina C. Kwas askorbinowy jeszcze do niedawna był niedoceniany w kosmetyce, a dziś króluje w kosmetykach do codziennej pielęgnacji.

Witamina C w kosmetyce. Jak działa?

Doustne przyjmowanie witaminy C nie ma właściwie żadnego wpływu na naszą urodę – owszem, wzmacnia odporność, ale nie zadziała na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków z witaminą C.

Naturalna witamina C łatwo rozpuszcza się w wodzie, ale nie jest stabilna. Na szczęście w kosmetykach występuje albo w wersjach stabilniejszych, albo w towarzystwie olejów, w których rozpuszcza się i bez trudu dociera do głębokich warstw skóry, gdzie:

  • zwalcza szkodliwe wolne rodniki,
  • chroni przed promieniowaniem UV,
  • rozjaśnia przebarwienia i plamy pigmentacyjne,
  • stymuluję syntezę kolagenu, a więc ujędrnia,
  • uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu,
  • złuszcza martwy naskórek, wygładzając skórę.

Jakie kosmetyki z witaminą C wybrać?

WITAMINA C W KREMIE

Do zastosowania w codziennej pielęgnacji możemy wybrać krem do twarzy z witaminą C. Zdecydowanie jest to najpopularniejszy kosmetyk z kwasem askorbinowym i najprostszy w użyciu. Warto jednak wiedzieć, że naturalna witamina C jest bardzo trudna do ustabilizowania w kremie. Zazwyczaj występuje w takim kosmetyku w niewielkim stężeniu, a przez może mieć słabsze działanie. Oczywiście lepiej stosować krem z witaminą C niż kosmetyk bez niej, nawet jeśli tego kwasu askorbinowego dostarczymy niewiele. Jeśli jednak wybierzemy witaminę C w kremie, powinniśmy też wybrać drugi kosmetyk z jej dodatkiem np. serum.

SERUM Z WITAMINĄ C

Zdecydowanie silniejsze działanie ma serum z witaminą C. To doskonały kosmetyk, który warto stosować przede wszystkim dlatego, że uzupełnia działanie kremu. Kiedy każdy inny produkt działa na powierzchni skóry, tylko serum do twarzy z witaminą C jest w stanie dotrzeć do najgłębszych warstw skóry i tam dostarczyć cenny kwas askorbinowy. Oczywiście działanie takiego serum zależy od jego jakości i tego, jaką formę witaminy C zawiera, ale zawsze jest to lepsze rozwiązanie niż stosowanie tylko kremów. Nie należy jednak traktować serum z witaminą C jako zamiennika kremu, bo oba te kosmetyki się uzupełniają – przy czym działanie serum z witaminą C jest dużo silniejsze i szybciej daje widoczne efekty.

WITAMINA C W PROSZKU/PUDRZE

Przy problemach skórnych przydać może się też witamina C w proszku, którą można dodawać do różnych kosmetyk i tworzyć domowe mieszanki pielęgnacyjne. Zmieszana z olejkiem da nam domowe serum do twarzy, ale trzeba pamiętać, że samodzielnie zrobiony kosmetyk tego typu nigdy nie będzie tak skuteczny jak stworzony pod okiem specjalistów – chodzi przede wszystkim o odpowiednie stężenie witaminy C w kosmetyku. Witamina C w pudrze spodoba się jednak tym, którzy lubią tworzyć własne kosmetyki i chcą dostarczyć skórze jeszcze więcej cennego kwasu askorbinowego.