Zielona kawa. Jakie ma właściwości dla zdrowia i urody?
by VIERGE

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o zielonej kawie, koniecznie czytajcie dalej. Ma niesamowite właściwości – wspomaga odchudzanie, działa antyoksydacyjnie i wzmacnia włosy oraz paznokcie. Jak jeszcze zielona kawa działa na zdrowie i urodę?

Na początek trzeba zaznaczyć, czym właściwie jest zielona kawa. Wbrew pozorom nie jest to jakaś specjalna odmiana, ale po prostu kawa, która nie jest palona. Stąd piękny zielony kolor ziaren i niesamowity skład zielonej kawy, dzięki któremu ma tak ciekawe właściwości. Oto co warto o nich wiedzieć.

Właściwości zielonej kawy

To, co odróżnia kawę zieloną od tej czarnej, którą doskonale znamy, to kwas chlorogenowy. Jest to składnik, którego w palonych ziarnach nie znajdziemy, ponieważ jest wrażliwy na wysoką temperaturę. A to właśnie dzięki niemu zielona kawa działa tak świetnie! Nie jest to jednak jedyny jej składnik.

W ziarnach zielonej kawy królują też dziesiątki składników odżywczych m.in. polifenole, kofeina, witaminy (B1, B2, B12, kwas foliowy i kwas pantotenowy), a także cenne sole mineralne (wapń, sód, potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk oraz miedź). To jeden z najbogatszych w substancje odżywcze składników!

Jak działa zielona kawa?

O zielonej kawie warto wiedzieć przede wszystkim to, że:

  • jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki,
  • opóźnia procesy starzenia się skóry i pojawienie się np. zmarszczek,
  • odżywia, rewitalizuje i wzmacnia włosy oraz paznokcie,
  • wykazuje działanie odchudzające, bo pobudza metabolizm,
  • pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz urodę.

Odchudzające właściwości zielonej kawy

Najwięcej mówi się oczywiście o tym, że zielona kawa skutecznie odchudza. Pierwsze wzmianki o tych właściwościach niepalonej kawy pojawiały się już lata temu, a z roku na rok coraz ten temat jest coraz częściej na tapecie.

Okazuje się, że zielona kawa zmniejsza ilość cukrów przyswajanych w organizmie. W ten prosty sposób zmusza organizm do tego, żeby pobierał to, czego mu potrzeba, z nagromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. To przekłada się na szybsze spalanie tłuszczu i zrzucenie zbędnych kilogramów.

Co ciekawe, działanie odchudzające zielonej kawy zostało potwierdzone badaniami. Testowej grupie kobiet podawano zieloną kawę, a drugiej placebo – tylko w pierwszej grupie odnotowano utratę kilogramów.

Zielona kawa. Jak ją stosować?

Zieloną kawę można kupić w postaci całych ziaren do zmielenia bezpośrednio przed użyciem, ale też mieloną lub taką w formie gotowego suplementu. Wybór najlepszej opcji to kwestia indywidualna.

Pozostaje jednak pytanie o to, czy zieloną kawę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Odpowiedź jest prosta:

  • do użytku wewnętrznego zielona kawa sprawdza się tak samo dobrze jak kawa palona, choć trzeba wiedzieć, że jej smak i zapach są mniej intensywne, nieco kwaskowate i bardziej herbaciane;
  • do użytku zewnętrznego też można zastosować zmieloną kawę zieloną np. jako dodatek do maseczki na twarz lub włosy, dzięki której dostarczymy cenne składniki odżywcze, przywrócimy zdrowie i piękno.