Ziołowe kosmetyki – zalety medycyny naturalnej
by VIERGE

Medycyna naturalna opiera się na naturalnych składnikach. Uważa się, że tylko takie substancje dbają o nasze zdrowie i urodę. Z tego powodu do produkcji kosmetyków coraz częściej wykorzystuje się zioła. Znajdziemy je w kremach, tonikach, szamponach i wielu innych produktach pielęgnacyjnych.

Dlaczego zioła odgrywają tak ważną rolę w pielęgnacji skóry? Otóż substancje, które zawierają są o wiele lepiej i szybciej przyswajane przez naszą skórę. Ponadto nie wywołują podrażnień tak jak sztuczne składniki kosmetyków. Najlepsze są te zioła, których składniki docierają do głębszych partii skóry, odpowiadają za usuwanie toksyn z organizmu, posiadają działanie bakteriobójcze, odkażające i antyseptyczne. Dzięki takim ziołom skóra wygląda młodziej, jest zdrowsza i piękniejsza. Jakie lecznicze i pielęgnacyjne substancje znajdują się w kosmetykach na bazie tych roślinek?

Fitohormony pełnią bardzo ważną rolę. Są naturalnym antyoksydantem, zwalczającym wolne rodniki i opóźniającym procesy starzenia się skóry. Co więcej, substancje te regenerują naskórek i wspomagają produkcję kolagenu. Dzięki nim skóra jest nawilżona, odżywiona i lepiej ukrwiona. Fitohormony stosuje się zazwyczaj w kosmetykach dedykowanych dla osób ze skórą dojrzałą, z widocznymi zmarszczkami i przesuszonym naskórkiem.

Flawonoidy bardzo korzystnie wpływają na skórę. Zapobiegają szkodliwemu działaniu promieni słonecznych, mają właściwości przeciwalergiczne i rozjaśniające. Neutralizują wolne rodniki i dbają o młody wygląd skóry. Wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. W dużym stężeniu występują w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej. Kolejnymi składnikami ziołowymi są garbniki. Ich głównym zadaniem jest łagodzenie podrażnień, ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszanie potliwości. W kosmetykach bardzo często występują również saponiny. Odpowiedzialne są za ujednolicenie kolorytu skóry, nawilżenie i kojenie podrażnień.

Najczęściej wykorzystywanymi w kosmetyce i medycynie naturalnej ziołami są między innymi: aloes, arnika, lawenda, nagietek, pokrzywa, rumianek, skrzyp. Rośliny te posiadają właściwości nawilżające i kojące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Uszczelniają naczynia krwionośne, tonizują i oczyszczają oraz wzmacniają włosy, skórę i paznokcie.